Dalších 100mil pro Tesco SW

MMR vypsalo na NEN zakázku „Zajištění technické podpory k produktům využitých v IS NEN“ s předpokládanou hodnotou 100 mil Kč. To samotné by nebyl zase takový problém. Národní elektronický nástroj se začal pořizovat v roce 2012 a technologie v IT se pořizují většinou s 5-ti letou zárukou a podporou. Pomineme fakt, že ani za 5 let se NEN pořádně nerozběhl a už musíme obnovovat podporu.

Předmětem soutěže je 85 položek (60 ks počítačového vybavení od IBM, DELL a Cisco a 25 položek podpory SW).  Předmětem kritiky není ani efektivita této konfigurace, kdy skoro vycházejí 3 uživatelé NENu na jeden provozovaný server. Problém je, že mezi požadovanými standardními položkami, je i 5 kusů software od firmy Tesco SW. Zatímco dodavatelů HW a SW od firem IBM, DELL, Cisco a Oracle najdete v ČR desítky, známe jen jednoho, kdo prodává produkty firmy Tesco SW a tím je samotné Tesco SW. Aby nebylo pochybností, že Tesco SW rozhodne, kdo zakázku za 100M dostane, je ve smlouvě ustanovení, které zní :

Příloha č. 3 – Kopie potvrzení od zastoupení výrobce, že dodávaná platná a garantovaná podpora, licence, renewal, případně reinstaitment jsou registrované u výrobce software  a jsou  v jeho evidenci a jsou registrované na koncového zákazníka  (Uživatele) a pocházejí z oficiálního distribučního kanálu výrobce – součástí potvrzení budou i PN a/nebo SN dodávaných komponent. (v českém jazyce nebo slovenském jazyce nebo včetně překladu do českého jazyka)  [DOPLNÍ POSKYTOVATEL]

Zbývá tedy jediná otázka: Proč MMR do balíku 80 standardních položek zamíchá 5 ks něčeho, co dodává jen Tesco SW? A co navíc součástí NENu, za který již Tesco SW dostalo zaplaceno.

Napadají mne 2 možná vysvětlení:  Buď nám MMR se vztyčeným prostředníčkem chce říci, že si zakázky bude dělat podle sebe a na nějakou transparentnost kašle, nebo zakázky na MMR připravuje někdo, kdo se nedostal ještě přes §6 ZVZ – „Zásady zadávání veřejných zakázek“.

David Horký

e-ba.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář