Fungují profily zadavatelů?

Jak skončila snaha zveřejnit data o zakázkách v otevřeném formátu aneb opendata po česku.

Již od roku 2012 mají zadavatelé povinnost publikovat informace o veřejných zakázkách na „Profilu zadavatele“. Profil zadavatele je zjednodušeně internetová aplikace, která musí splňovat určitě náležitosti dané zákonem a vyhláškami. Většinou tuto shodu zabezpečují zadavatelé tím, že používají certifikované nástroje dle vyhlášky č. 260/2016 Sb.

Jedním z požadavků na profil zadavatele je i poskytování dat o veřejných zakázkách v otevřeném XML formátu. Byla to chvályhodná snaha poskytovat strojově zpracovatelná data v době, kdy z termínu opendata ještě nebyl buzzword. Ministerstvo pro místní rozvoj si již v roce 2013 pořídilo za nemalé peníze aplikaci, která měla kontrolovat dodržování této zákonné povinnosti.

Následující graf ukazuje, jak se to v průběhu času dařilo:

Vývoj úspšnosti stažení XML dat z profilu zadavatele

Z grafu je jasně vidět, že někdy na podzim 2016 se něco škaredě rozbilo. Přestalo se měřit a měření bylo obnoveno až na konci dubna 2017. Moc to ale neopravili, protože kontrola byla schopna najít jen asi třetinu profilů a počet chyb násobně narostl. Úplná katastrofa je to ale od podzimu 2017, kdy systém indikuje desetkrát více chyb než správných profilů. Momentálně se patrně dostává do fáze klinické smrti, jak ukazuje podrobný týdenní report kontrol, neboť na konci ledna 2018 našel jen 49 fungujících profilů a 325 chyb.

Jak je možné, že zde existuje zákonná povinnost, která není dodržována a nikomu to nevadí? Nesprávné uveřejnění dat o veřejné zakázce je správní delikt, který ÚOHS trestá pokutou, případně i zrušením zakázky.

Vysvětlení se nabízí několik:

1) XML data o veřejných zakázkách jsou k ničemu, takže nikomu nevadí, že systém nefunguje a zadavatelé data neposkytují

2) Zadavatelé XML data poskytují, ale MMR má pokažené vyhodnocování. Což je jistě pěkný příklad péče správného hospodáře.

Realita bude asi kombinací obou faktorů, navíc okořeněná našim oblíbeným NENem. Na podzim 2016 totiž MMR horečně dokončovalo aktualizaci NEN na nový zákon. A jedna z mnoha věcí, které v něm nefungovaly, byl XML export dat. MMR proto monitoring vypnulo, aby nedráždilo zadavatele. Když se jim podařilo NEN na jaře 2017 opravit (i přes zákaz plnění smlouvy od ÚOHS), monitoring opět pustili, ale ten se nějak „zbláznil“. Od té doby měli na MMR asi jiné starosti, takže už to nikdo neřešil.

Kdysi (2013-2014) mělo MMR snahu data ze zakázek řešit. Zkvalitnění prostředí elektronických nástrojů měla vyřešit certifikace a důslednější kontroly. Nicméně pak se na MMR rozhodli, že všechno vyřeší NEN a vrhli všechny síly do jeho vývoje. Zapomněli na vnější svět, na potřeby zadavatelů a reálné postupy v elektronizaci. V důsledku toho jsme nyní v situaci, kdy více než polovina zadavatelů používá necertifikované nástroje, nevíme, kolik z nich správně zakázky uveřejňuje a zdali je vůbec uveřejňuje. V důsledku ukončení tržišť a neschopnosti NEN je nahradit se stovky malých zakázek měsíčně vrátily zpět na papír. Ale MMR má za 600 mil. Kč nástroj, kde je registrována 308 zadavatelů (z bezmála 19 000 registrovaných ve Věstníku na konci ledna 2018).

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář