Bezmála rok vedeme detektivní pátrání po studii Evropské komise s názvem “EVALUATION OF THE DESIGN AND FUNCTIONING OF THE CZECH NATIONAL ELECTRONIC TOOL (NEN) WITHIN THE CZECH E-PROCUREMENT ENVIRONMENT“. Mělo by se jednat o analýzu NEN, ke které se má MMR vyjádřit již od června 2017. Studie je zatím hluboko v trezorech MMR, nicméně se na poslední Řídící skupině pro Strategii elektronizace objevila jedna tabulka z ní.
Co obsahuje SWOT analýza ze studie?
Proč by se stát neměl pouštět do vlastního vývoje softwarových projektů, jsme zde mnohokrát psali (NEN a toaletní papír). Teď je to však černé na bílém dokonce od Evropské komise!
Národní elektronický nástroj, tedy celá geneze jeho vzniku i nevalný výsledek mnohaletých aktivit a proinvestovaných peněz daňových poplatníků, byl vyhodnocen auditem EK jako neživotaschopný, neefektivní a neperspektivní projekt.
Úplná hodnotící zpráva zveřejněna nebyla (ministerstvo ji stále tají), máme však k dispozici klíčovou část – takzvanou SWOT analýzu.
Nedříve uvádíme překlad ministerstva (chybí zde z anglického originálu některé podstatné části):
· NEN je postaven na zastaralé technologii
· Realizace NEN není z pohledu uživatelů vyhovující, NEN je složitý, neintuitivní
· Nejsou k dispozici vybrané funkce dle individuálních potřeb zadavatelů
· Úprava NEN je oproti komerčním nástrojům složitá,
· Je nutno posuzovat další výdaje z pohledu jejich potřebnosti.
A co v překladu například nebylo:
· Chybí funkce, důležité pro ústřední státní orgány
· Funkcionalita není systematicky rozvíjena.
· Chybí propojení s ostatními informačními systémy.
Jak se Evropská komise postaví k zakázkám s dotačními penězi, které jsou soutěženy v nástroji, který trpí těmito vadami?
Buďte první kdo přidá komentář