NEN už má 3 certifikáty

V dřívějších dobách bylo zvykem, že elektornický nástroj měl certifikát na funkčnost a druhý certifikát ne prostředí ve kterém běžel.

NEN má 3 certifikáty a prý je to v pořádku

Doba se ale mění, nyní se asi budou vydávat certifikáty na jednotlivé zadávací postupy a zadavatelé tedy budou prokazovat shodu se zákonem různými certifkáty podle toho, jaký postup použili. Zdá se vám to příliš zamotané? Jak jinak si vysvětlit situaci, kdy NEN má 2 certifikáty na funkčnost? (jeden z prosince 2017 a druhý z února 2017) – certifikační orgán tento divný stav obhajuje zde, s tím, že si máte vybrat, který certifikát pro vás platí, podle toho jaké funkce nástroje použijete.

Když by měl NEN teoreticky ztratit certifikaci (třeba kvůli zoufalé nedostupnosti nástroje), jaký certifkát mu bude odejmut? Mohou si i ostatní nástroje nechat udělat více certifikátů „do zásoby“?

Cui bono – K čemu to slouží?

Důležitější je však otázka, jaký smysl má tato taškařice. Proč zamotat i jednoduchou věc, jako je certifikace nástroje?

Možná, že stopy vedou k zákazu plnění smlouvy na rozvoj NEN, kterou ÚOHS zastavil již v roce 2016. MMR totiž legálně nemůže vytvořet nové verze NEN, protože práce na něm měli skončit v roce 2016. Od té doby MMR nebylo schopno vysoutěžit novou rozvojovou smlouvu. ÚOHS však na podzim 2017 přerušil zákaz plnění na 37 dní, během kterých MMR prý udělalo úpravy, které jsou předmětem certifikace. Aby se MMR mohlo tvářit, že zákaz plnění smlouvy dodržuje, rafinovaně pojmenovali novou verzi číslem 2.0 – úplně stejným, jaký měla verze z února 2017. Takže vznikly 2 certifikáty na stejnou verzi nástroje.

Jediný logický důvod, proč MMR takto zmatkuje s certifikací je snaha zakrýt další vývoj a investice do NENu, neboť je má Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže zakázan.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář