NEN – vyjímky prostě nebudou

Minulý týden se k nám dostal první výstup z úkolu A.10, který si MMR schválilo ve Strategii elektronizace. Úkol měl být sice splněn k 31. 12. 2016, ale ve vřavě dodělávání NEN a podávání/nepodávání rozkladů k ÚOHS se na něj nějak zapomnělo.

Úkol zní „Navrhnout postup schvalování výjimek a podrobné technické požadavky na propojení IEN a NEN“ a je celkem důležitý.  Právě díky němu může MMR demonstrovat, že nelikviduje tržní  prostředí v ČR, neboť existuje mechanizmus výjimek. Právě tímto ministerstvo argumentovalo zástupcům Evropské komise, kteří se vznikajícím státním monopolem NEN zabývali.

Jak se tedy MMR úkolu zhostilo? Bezesporu zodpovědně. Nechalo si za 592 000 Kč u firmy Grant Thornton Advisory s.r.o. zpracovat třicetistránkový návod doprovázený 89 stranami přílohy, která obsahuje technickou specifikaci.

Po jeho prostudování nás napadá jediná otázka: Opravdu bylo nutné vyhodit 600 000 Kč za 120 stran dokumentu, který říká, že žádné výjimky nebudou? Na žadatele o výjimku z používání NEN totiž klade takové množství požadavků v takovém rozsahu, že je neplní ani MMR s NEN (za půl miliardy Kč).

Je však pravdou, že si je MMR nejspíš nereálnosti požadavků vědomo, neboť zatím nemělo odvahu dokument předložit ani pracovní skupině, ani vládě.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář