S NENem na věčné časy a nikdy jinak

Původně měl být centrální elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek povinný už od července letošního roku. Současný roční odklad však kromě zadavatelů tiše vítá i ministerstvo pro místní rozvoj. Co se změnilo?

I když ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová povinné využívání Národního elektronického nástroje původně aktivně prosazovala, od června v této věci zaujímá spíše pasivní stanovisko. „Je to jeden velký problém. Domnívám se, že už od začátku byl špatně nastaven. Já plním akorát podmínky smluv a vlády z července 2014,“ vyjádřila se pro internetové vydání týdeníku Echo24.

Roli v tom hraje hned několik faktorů. Především, státem zavedený elektronický systém je zbytečně drahý. Jeho dosavadní zřízení a provoz stálo státní rozpočet více než půl miliardy korun. A cena v tomto případě neodpovídá kvalitě nástroje.

A co hůř, na další provoz nejspíš nemusí mít ministerstvo pro místní rozvoj peníze. V pořadu Události ministryně sama konstatovala, že v rozpočtu na rok 2018 nejsou na Národní elektronický nástroj vyčleněny žádné prostředky. Je více než pravděpodobné, že se zdroje nakonec najdou, pokud tak ale bude, budou stačit jen na samotný provoz systému, nikoliv na jeho další rozvoj.

Uživatelská (ne)přívětivost NENu je přitom další z jeho velkých slabin Z tohoto důvodu jeho používání ještě nezavedla většina ministerstev. Vedoucí tiskového oddělení ministerstva práce a sociálních věcí, které systém používá, jej označil jako uživatelsky málo přívětivý a časově náročný. Náklady na čas úředníků jsou tady jen dalšími zbytečnými výdaji.

V současné době je centrální elektronický systém zadávání veřejných zakázek prioritou ministerstva pro místní rozvoj, v budoucnu tomu tak ale být nemusí, ochota hledat peníze v rozpočtu se pak bude limitně blížit nule.Má tedy cenu navyšovat již tak rostoucí státní dluh a investovat astronomické sumy do elektronického systému, který není alespoň přiměřeně funkční a tím zdržuje a zdražuje práci zadavatelů a jehož fungování stojí na rozhodnutích dvou nezávislých ministerstev?

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář