Tisková zpráva: Ministerský Yetti stále nenalezen

Ministerský Yetti stále nenalezen.

Praha – 8. 1. 2015 – Ministerstvo pro místní rozvoj plánovalo 1. ledna 2015 spustit do ostrého provozu centrální mozek veřejných zakázek – Národní elektronický nástroj (NEN). Tak jak je u tohoto projektu obvyklé, termín spuštění opět nebyl splněn, takže tento „Yetti“ stále uniká pátrající odborné veřejnosti.

Ministerstvo pro místní rozvoj vyvíjí NEN, který se pokouší zprovoznit už od roku 2012. Poslední, opakovaně posouvaný, termín spuštění zněl 1. 1. 2015. Zdá se, že ani toto datum se nepodařilo naplnit a projekt, do kterého MMR investovalo již bezmála půl miliardy korun, se dostává do dalšího skluzu.

V posledním vyjádření ministryně Karly Šlechtové, které bylo mimo jiné reakcí na iniciativu nenen.cz, zaznělo, že nikdo z jejích podřízených jí nebyl schopen vysvětlit, k čemu by měl NEN sloužit a jaká jsou jeho rizika. Ministryně následně nařídila audit projektu, jehož výsledky jsou netrpělivě očekávány odbornou veřejností. To, že situace s projektem není jednoduchá, dokazuje samo MMR, které po čtyřletém usilovném vývoji a nemalých investicích do NENu stále používá pro správu svých zakázek jeden z komerčních systémů.

NEN měl být hotov již na jaře 2014, kdy byl také státem jako hotové dílo oficiálně převzat. Hotový však tehdy zdaleka nebyl a kdo ví, je-li hotový dnes – zjevné pochybení dokazuje postupné zprovozňování funkcionalit během roku 2014 (například podpora registrace dodavatelů byla v NENu zprovozněna až 2 dny před Vánocemi).

Zdá se, že NEN naplňuje klasický scénář mnoha IT projektů pocházejících z období kolem let 2009 a 2010, které jsou extrémně nákladné, nikdo je nemá odvahu zrušit, ale málokdo si vzpomene na nějaké jejich výhody nebo užitek. Nezbývá než doufat, že ministryně Šlechtová bude mít dostatek odvahy toto plýtvání zastavit.

O projektu NENEN.cz

Projekt NE-NEN byl založen s cílem koncentrovat informace o projektu Národního elektronického nástroje, které se nedostávají do oficiálních vyjádření Ministerstva pro místní rozvoj. Snažíme se upozorňovat na plýtvání veřejných prostředků, které jsou vynakládány na zbytečné projekty. Více na adrese: www.nenen.cz.

Kontakty pro média

Ing. David Horký, jednatel QCM, s.r.o. – 538 702 701, david.horky@qcm.cz
Ing. Jan Hrádek, jednatel Tender systems s.r.o. – 608 824 788, jan.hradek@tendersystems.cz

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář