Vánoční nadílka 2017

Dávno je překonán starosvětský pohled na dobu adventu jako na dobu duchovní. V dnešním světě jde o materiálno. Tohoto moderního trendu se drží i stát, včetně námi sledovaného Ministerstva pro místní rozvoj. Stává se již pravidlem, že každý týden vybírá z okruhu svých věrných a naděluje objednávky – výherce dokumentujeme a víme, že mezi vítězi bylo rozdáno bezmála 9 mil Kč. Tato soutěž si získává svoji popularitu pod názvem  #NENovka, ale prý vůbec nemá konkurovat své známější kolegyni.

MMR dlouho naříká, že zoufalá funkčnost NEN je způsobena zablokovanými zakázkami na jeho rozvoj. Ponechme stranou, že garant zákona naříká, že není schopen vysoutěžit rozvoj systému bez ostudy u ÚOHS. Minulý týden nám však ukázal, jak se to dělá, když máte opravdu správnou servisku.

Zatímco v projektu NEN se soutěží, kdo se s výhrou dostane nejblíže k magické hranici 500 000 Kč bez DPH. (limit objednávky ředitele odboru), tak objednávky na servis a podporu MS 2014+ ukazují cestu vpřed. Registr smluv dokumentoval 2 objednávky za 14 a 7,7mil Kč na 99 požadavků.

Dílo se skládá z analytických prací za 2407Kč/h, programátorských prací za 1851 Kč/h a 1296 Kč/h se platí za dokumentační a testovací práce. Za 21 mil Kč zhotovitel a provozovatel systému vybavil MS2014+ schopnostmi jako „doplnění pole pro polský název“ za 129 591 Kč, „Krokování věcného hodnocení“ za 520 771 Kč, „Výroční zpráva o implementaci Dohody o partnerství“ za 206 235 Kč, systém nově umí „Pozastavit lhůtu“ za 355 820 Kč. „Zřízení čtenářských rolí“ sice bylo za 9h programování, ale analytické práce to prodražili na 340 696 Kč. „Zrušit lhůtu pro podání námitky“ se podařilo za necelých 150 000 Kč.

Podobných příkladů dobré praxe se dá najít ve zmiňovaných objednávkách celá řada. Věříme, že tímto způsobem se dá pěkně demonstrovat, jak efektivně spravovat státní IT projekty. Čím více takových projektů bude, tím efektivnější práce bude. Proto musíme mít NEN povinný a s dobrou servisní smlouvou!

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář