Ježíšek naděluje certifikaci

Jak to bylo s certifikací NEN v prosinci 2017?

Ježíšek hodným dětem v prosinci naděluje dárky, zlobivým zadavatelům certifikaci NENu.

Před koncem roku 2017 se na webu Ministerstva pro místní rozvoj objevil nový certifikát pro NEN verze 2.0. Zadavatelé, kteří s NEN zkouší pracovat, byli zděšení, protože certifikát zněl jen na 2 ze 7 možných funkcí, které může elektronický nástroj plnit. To by znamenalo, že NEN ztratil většinu své dosavadní funkčnosti. MMR však záhy přispěchalo s podivným vysvětlením, že NEN má nyní 2 platné certifikáty – první z února 2017 a druhý z prosince 2017. Pokud bylo snahou MMR certifikaci zamotat, zdá se, že se to povedlo na 106%.

Záhadou ale je, jak vznikla verze, které byla předmětem certifikace. Z veřejných zdrojů bylo jasné, že nebyla vypsána žádná veřejná zakázka a v registru smluv se neobjevila žádná objednávka. Nezbývalo než se pokusit za pomocí zákona o svobodném přístupu k informacím tuto záhadu objasnit.

Z MMR dorazilo vysvětlení, které nás dorazilo. Zhotovitelem úprav NEN, které byly certifikovány, je firma DEZADATA GROUP, která měla tyto úpravy realizovat v období 22. 9. až 15. 11. 2017. Práce prý byly realizovány na základě smlouvy, která měla uloženo od 9. 12. 2016 Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže zákaz plnění.  Avšak pravdou je, že ÚOHS z obtížně vysvětlitelných pohnutek přerušil zákaz plnění smlouvy na 37 pracovních dní právě v období 22. 9. – 15. 11. 2017.

Firma DEZADATA GROUP oddřela v této mezeře 298 dní (man-days) a vyfakturovala 4 332 405 Kč (dle smlouvy má MMR platit 14 520 s DPH za odpracovaný den). Protože firma má jediného zaměstnance – jednatele (viz justice.cz), je pravděpodobné, že peníze zmizely k subdodavateli, tedy firmě DEZADATA, členu holdingu Tesco SW.

Pokud toto není ukázka slavného, ÚOHS-em definovaného „flagrantního obcházení zákona“, pak co již jiného? Garant zákona o veřejných zakázkách předvádí, jak lze tento zákon obejít, ignorovat rozhodnutí ÚOHS a realizovat plnění bez soutěže.

Jak chce tímto příkladem kultivovat zadavatelské prostředí, však zůstává záhadou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář