Kdyby celý NEN skončil mezi odpadky společně s miliony, které už tam jsou, tak …

… bychom nebyli jediní, komu by se ulevilo. Pokusíme se stručně shrnout všechny důvody, proč by zpráva o konci celého NENu (Národní elektronický nástroj) vykouzlila úsměv na tváři mnoha odborníkům, uživatelům, kteří elektronizaci veřejných zakázek potřebují, a všem daňovým poplatníkům.

Konec vyhazování peněz!

Média jsou plné zpráv o tom, jak stát nemá peníze, aby je dal třeba těm, kteří je nutně potřebují. Také se neustále řeší státní dluh, nízké učitelské platy a žalostné důchody pro ty, kteří celý život tvrdě pracovali pro tento stát. MMR (Ministerstvo pro místní rozvoj) se tím asi moc netrápí, protože vyhazuje peníze za něco, co nikdo nechce. Dosud utracených 600 000 000 korun z peněz daňových poplatníků už odvál vítr.
Ministerstvo pro místní rozvoj se však nechalo slyšet, že do projektu NEN půjde dalších 400 000 000 korun. Kdyby se projekt zastavil a tyto peníze by se investovaly do něčeho smysluplného, neměli bychom snad všichni radost?

Dá se to někomu, kdo to udělá tak, aby to špičkově fungovalo (a za zlomek ceny)

Řešení MMR v podobě softwaru NEN pokulhává ve všech oblastech. Systém je neuvěřitelně těžkopádný, chybí mu uživatelská přívětivost, práce s ním je úmorná a v mnoha případech i nemožná, protože systém často nefunguje vůbec. Taky se vám může stát, že uživatele bez varování „vykopne“ a ten se ještě rád vrátí k listinné formě.

Výroba celého „veledíla“ nebyla náročná jen finančně, ale i časově.  Člověk by si řekl, že MMR mělo třeba málo času na to, aby dokonce vytvořilo něco, co bude dobře fungovat. Není tomu tak. Historie NENu se píše už od roku 2006. Bohužel.

Určitě nejsme proti elektronizaci veřejných zakázek. Elektronizace umožnuje jednodušší správu, transparentnost a je v mnoha ohledech velmi užitečná. Od roku 2012 se dokonce stala povinnou (a nařizuje nám ji i samotná EU). Pochopitelně se tímto nařízením zvýšil počet uživatelů NENu. Ne však na dlouho. Okamžitě se totiž projevily veškeré nedostatky celého projektu, kterých je celá řáda. Například nekonečně dlouhé odšifrování dat, které způsobuje, že uživatel sedí třeba 4 hodiny u počítače jen proto, aby si vůbec zobrazil nabídky. Z motajícího se kolečka má uživatel divný pocit. Neví, zda se systém načítá nebo úplně spadl. Není tedy divu,  že systém téměř nikdo nepoužívá.

Řešení vidíme v klasickém tržním řešení. Stát by neměl podnikat, měl by pouze určovat pravidla hry a nechat na přirozeném vývoji trhu, aby našel to nejlepší řešení. Takhle to přece normálně funguje. Komerční firmy jsou schopné dodat kvalitní a životaschopné systémy, což už dávno prokázaly tím, že se přirozeně udržely na trhu a mají za sebou mnoho let praxe. S těmito systémy se zadavatelé i dodavatelé naučili pracovat bez zásahů z centra i bez nařízené povinnosti. Jednoduše jim usnadňují práci, a proto je přirozené, že tyto systémy využívají. Sama paní ministryně Šlechtová uznává, že komerční systémy jsou „vymazlené“ oproti NENu. Posledním zajímavým faktem je i to, že cena těchto „vymazlených“ systémů nedosahuje ani zlomků ceny za NEN. Logiku v tom prostě nehledejte …

Řešení vidíme v klasickém tržním prostředí, kde stát určuje pravidla a nechá na trhu, aby
našel nejlepší řešení. Komerční firmy prokázali, že jsou schopny dodat životaschopné
systémy, se kterými se zadavatelé i dodavatelé naučili pracovat a to bez nařízené povinnosti,
nebo zásahů z centra. Sama ministryně Šlechtová uznává, že komerční systémy jsou proti
NEN „vymazlené“. Cena za tyto systémy nedosahuje ani zlomků ceny za NEN.

Stopnou se podvody a vytvoří se prostor pro férové podnikání

Ministerstvo pro místní rozvoj prostě nemá rádo spravedlivé prostředí pro podnikání. Zakázky, které jsou spojeny s NEN se rozhodlo objednávat. Soutěžit se o ně nebude.  A když se soutěžilo, končilo to pokutou od ÚOHS za neférovou soutěž. Žádná „fair-play“ z jejich strany se prostě konat nebude, i když na jejich podvodné praktiky bylo mnohokrát upozorněno.

Více u nás na blogu ZDE : http://www.nenen.cz/news/nesoutezime-objednavame/

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář