Konec lžím o NEN?

Jako každý rok, i letos předkládalo Ministerstvo pro místní rozvoj vládě „Zprávu o fungování Národního elektronického nástroje pro zadávání veřejných zakázek (NEN)“. A jako každý rok čekalo, že zpráva projde bez větších problémů a pozornosti. Zpráva má v podstatě stejnou strukturu jako ta loňská, jen ji letos MMR nestihlo zpracovat v termínu, a má čtyři měsíce zpoždění, což už je již klasický jev projektu NEN.

Vloni zpráva prošla vládou bez problémů, vláda ji vzala na vědomí, i když obsahovala spoustu marketingových informací, které (kulantně řečeno) neodpovídaly realitě. Ve stejném duchu MMR připravilo zprávu letošní a očekávalo standardní průběh.

A stal se zázrak – v meziresortním připomínkovém řízení dotčené úřady přestaly baštit marketing MMR a vygenerovaly k ní 81 stran připomínek. Zpráva i připomínky jsou opravdu hutné čtení, ke kterému připravujeme speciální analýzu. Ale díky odporu dotčených úřadů musí MMR zprávu důkladně předělat a mimo jiné přiznat, že většinu úkolů se jí splnit nepodařilo.

Pro nás, kteří sledujeme vývoj kolem projektu NEN, to není žádné překvapení. Zprávy z dílny MMR o tom, jak vše dobře funguje, a zadavatelé jásají nad novým nástrojem, bereme vždy s velkou rezervou. Ale tolik kritických připomínek k relativně standardně manipulativnímu dokumentu MMR vidíme poprvé.

Co to znamená? Našli dotčení konečně odvahu říci, že král (NEN) je nahý? Nebo se jen vyostřuje předvolební boj a miliardový tunel projektu NEN se do něj hodí?

S analýzou musíme počkat, až bude schválený finální dokument. Nicméně to vypadá, že se v tomto tunelu objevilo na konci malé blikající světýlko. Snad nám ho volby nezhasnou.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář