MMR je bez peněz na NEN

hlavních zprávách České televize dnes ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová naznačila, že pravděpodobně celý problém NEN vyřeší za ni ministerstvo financí. Posteskla si totiž, že v rozpočtu na příští rok, nemá na NEN alokované žádné prostředky, což znamená, že nejen že není možné financovat žádný rozvoj Národního elektronického nástroje, ale že nebudou peníze ani na jeho provoz.

Netřeba podotýkat, že na plýtvání penězi v tomto projektu dlouhodobě upozorňujeme. Peníze ušetřené na tomto projektu budou jednoduchou úsporou – v podstatě se dá říci, že nebudou nikomu chybět – možná jen dodavateli NENu, firmě Tesco SW.

Tato zpráva však nese důležitější sdělení. Je docela možné, že ministryně těch pár set milionů na další rozvoj a provoz NEN dostane, nebo ušetří někde jinde. Ale touto zprávou se finálně rozplynul mýtus o tom, že systém spravovaný státem (ministerstvem) je stabilnější a zaručenější. Stačí, když se „velcí kluci a holky“ nedohodnou, ve správné rozpočtové kapitole nebudou peníze a roky válčení o nesmyslný projekt jsou rozhodnuty. Je to samozřejmě špatná zpráva pro všechny zadavatele, kteří uvěřili marketingu MMR, o tom, jak státem garantovaný systém zde bude navždy.

Když se ministryni podaří peníze vybojovat na příští rok, co ten další? A co roky, kdy se ekonomice a rozpočtu nebude tak extrémně dařit? Mnozí budou jistě velmi vděčni za komerční poskytovatele, kteří nejsou pod každoročním tlakem vyjednávání o rozpočtu.

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář